O Wędkowaniu i Akwarystyce


Idź do treści

Menu główne:


Rozwielitki

Akwarystyka > Karmienie ryb

Rozwielitki (Daphnia)
Małe skorupiaki zwane dafnią są doskonałym pokarmem dla rybek. Mogą być nim skarmiane przez dłuższy czas i nie odbije się to szkodliwie na kondycji naszych podopiecznych. Rozwielitki żyją gromadnie w niewielkich zbiornikach wodnych, szczególnie w tych odwiedzanych przez ptaki. Można je odławiać od wiosny aż do późnej jesieni za pomocą siatki wykonanej z pończochy i osadzonej na długim uchwycie.

Dafnie transportu je się w naczyniach wypełnionych wodą lub w specjalnych pojemnikach transportowych gdzie umieszcza się skorupiaki na odpowiednich siatkach. Przyniesione do domu rozwielitki umieszcza się w naczyniu wypełnionym roztworem soli kuchennej ( 5g soli na 5 litrów wody ). Zabieg ten ma na celu zdezynfekowanie dafni i zniszczenie patologicznych pierwotniaków.

Po około godzinie, siatką przeznaczona do karmienia zaczerpnąć porcję skorupiaków i po przepłukaniu bieżącą wodą można je wpuścić do akwarium. Martwych rozwielitek nie powinno się skarmiać.Nadmiar dafni można zakonserwować na okres zimy. Robi się to przez suszenie lub mrożenie.

Możliwe jest założenie hodowli rozwielitek. Starą beczkę, lub inny duży pojemnik, napełnić wodą i dodać troszkę nawozu końskiego (1.5kg na 100 litrów wody) oraz zarodową porcję rozwielitek Po około 3 tygodniach można rozpocząć eksploatację hodowli.

Decydując się na odławianie skorupiaków w zbiornikach naturalnych, należy uważać,aby nie przynieść przy okazji niepożądanych zwierząt ( pijawki, stułbie, wypławki, ślimaki i innych ) lub chorób. Z tego powodu pozyskiwanie pokarmów należy dokonywać ostrożnie i raczej w akwenach , gdzie nie ma ryb

Rozwielitka
Rozwielitka

Strona główna | Akwarystyka | Wedkarstwo | Co nowego | Linki | O mnie | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego