O Wędkowaniu i Akwarystyce


Idź do treści

Menu główne:


Zabisciek plywajacy

Wedkarstwo > Rosliny naszych wod R-Z

Żabiściek Pływający

Żabiściek pływający (Hydrocharis Morsus-Ranae L
Rodzina: żabiściekowate (Hydrocharitaceae)

Swą nazwę zawdzięcza temu że jest chętnie odwiedzana przez żaby, które zjadają napotkane na tej roślinie ślimaki i inne drobne zwierzęta. Żabiściek pływający jest byliną. Kłącze ma krótkie z licznymi rozłogami oraz zwieszającymi się w dół korzeniami o niezwykle długich włośnikach. Liście długoogonkowe, zebrane w rozetkę, mają blaszkę okrągłą, sercowato wyciętą w nasadzie, pływającą po wodzie. U podstawy ogonka znajdują się 2-duże błoniaste przylistki. Z pachwin liści wyrastają długie, bezlistne rozłogi, które wytwarzają na końcu znowu takie same skrócone, ulistnione
pędy.

Kwiaty białe, wonne, rozdzielnopłciowe, 3-krotne, zebrane w kwiatostany. Kwiatostany męskie na długich szypułkach, zwykle z 3-kwiatami. Kwiatostany żeńskie siedzące, 1-kwiatowe. Żabiściek pływajacy kwitnie od maja do sierpnia. Zapylana bywa przez owady. Owoc okrągły, na szczycie nieregularnie pękający. Nasiona małe, okrągławe otoczone galaretowatą powłoką. Żabiściek pływajacy rozmnaża się wegetatywnie za pomocą zimowych pączków. Jesienią rozłogi wytwarzają na końcu osobne pąki śpiące, które odrywają się i opadają na dno. Po przezimowaniu w szlamie rozwijają się z nich nowe rośliny i wypływają na powierzchnię.

Roślina ta pływa swobodnie w stojącej lub wolno płynącej wodzie, w stawach, jeziorach, głębokich rowach. Znaleźć ją można również na bagnach i starorzeczach. Jest pospolitym gatunkiem w całej Polsce nizinnej. Rozpowszechniona w Europie i Syberii.


za: Maria Polakowska

Strona główna | Akwarystyka | Wedkarstwo | Co nowego | Linki | O mnie | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego